Sposoby na naukę kodowania - cz.1

01 września 2021

Poniżej 5 z 10 sposobów na naukę programowania, dzięki którym Twoje dziecko skutecznie rozpocznie przygodę z programowaniem. 💻💻💻

W ramach tej publikacji zebraliśmy  na bazie naszych doświadczeń to, co wydaje nam się najbardziej pomocne i istotne w zakresie sposobów na edukację programistyczną najmłodszych. Edukację, którą my jako rodzice, czy najbliżsi naszych pociech, możemy przeprowadzać sami, lub w oparciu o zaufane platformy i inicjatywy.

1. Programowanie siebie nawzajem

Pierwsze kroki w nauczaniu programowania to pokazanie dzieciom, że każdy program to tak naprawdę ciąg czynności wykonywanych w określonej kolejności, w określonych warunkach – taki zbiór czynności to algorytm. Bardzo wiele naszych czynności opiera się na algorytmach. Już od  wczesnego dzieciństwa niemowlęta uczą się tego, że aby iść muszą się podnieść, stanąć na nogach, kolejno utrzymać równowagę, postawić pierwszy krok, wreszcie dołączyć nogę...itp. Każdy z nas jest programistą i naukę programowania możne rozpocząć, od prostego układania czynności w ciągi. Zapraszamy na filmik, w którym syn programuje swojego tatę by ten zrobił sobie kanapkę :) https://tiny.pl/t6g89

2. Kodowanie na dywanie

Do nauki programowania wcale nie jest potrzebny komputer. Zasady logiki – nieubłaganie – działają tak samo wszędzie. Tytułowy „dywan” z książki Anny Świć również nie jest niezbędnym atrybutem zabawy i nauki. Panele w zupełności wystarczą ;) Wystarczy również kartka papieru i dowolny pisak, ołówek, czy nawet kredka. Warto przypomnieć sobie analogowe  zabawy szkolne takie jak: piłkarzyki na kartce, statki, labirynt, czy nawet kółko i krzyżyk. W każdej z tych gier, postawieni przed sobą gracze wykonywali na przemian czynności prowadzące ich do zwycięstwa lub przegranej. To nic innego niż podstawowa implementacja mechanizmu rozgrywki w każdej z gier komputerowych i nie tylko! 

3. Gry online wprowadzające w arkana programowania. Wykorzystaj  darmowe aplikacje! 

Odpowiednie oprogramowanie edukacyjne w formie gry wideo, czy aplikacji to jedna z najbardziej pomocnych opcji, aby wciągnąć dziecko w wir kodowania. W sieci znajduje się wiele zarówno darmowych, jak i płatnych możliwości dopasowanych do wieku i zaawansowania programistycznego ucznia. Bez względu na to czy są to gry, interaktywne kursy, czy filmy i tutoriale video – Internet wypełniony jest materiałami edukacyjnymi, z których w naturalny sposób możemy korzystać celem zdobywania i poszerzania naszej wiedzy.
A. Code.org (https://code.org/)– wspomniana już wcześniej strona amerykańskiej fundacji stojąca m.in. za akcją Hour of Code, czyli „Godzina Kodowania”. Doskonały zbiór gier i aplikacji pomagających zdobywać wiedzę z różnych technologii: od podstaw programowania, po język Javascript i inne.
B. Code Combat (https://codecombat.com/) – wspaniała i „bogata” nie tylko wizerunkowo, ale też i treściowo rozgrywka w przeglądarce, dzięki której możemy wtajemniczyć się w takie technologie jak tworzenie rozwiązań internetowych, pętle, arytmetykę i algorytmikę, operacje logiczne i inne – aż po sztuczną inteligencję i zaawansowane programowanie w języku Python, Javascript lub CoffeScript (obecnie). Wybieramy swoją postać i przemierzamy świat ucząc się kodowania. Zabawa na dłuuuugie godziny :)
C. Code Avengers Junior (https://www.codeavengers.com/jr) - wersja platformy dla najmłodszych, w której przeżywając przygody różnych bohaterów (w zależności od wieku ucznia), poznajemy tajniki programowania, podstawy systemów komputerowych i systemów binarnych chociażby, a także bardziej złożone technologie tj. wirtualna rzeczywistość itp.

Kanał na YT z tutorialami dla dzieci do nauki kodowania 👉TU👈

4. Programowanie a książki

Jeszcze kilkanaście lat temu książki były oczywistym i jednym z najlepszych źródeł informacji. Czasy się zmieniły i zmienił się dostęp do wiedzy dzięki internetowi. Pewnie to co teraz napiszemy dla niektórych będzie truizmem. Literatura IT zmienia się w zawrotnym tempie wybierając książki do nauki programowania warto robić to z głową, na pewno sprawdzą się na początku przygody z kodowaniem i wówczas kiedy będą uzupełniały wiedzę z Internetu a nie dublowały ją. Jeśli ktoś pomyśli, że przerobi kilka zadań z tutorialów czy książek i nauczy się danej technologii to warto żeby uświadomił sobie, że nie ma takich tutorialów czy takich książek, które znalazłyby rozwiązanie na wszystkie problemy jakie można spotkać przy realizacji danego projektu. Specjalnie dla Was przejrzeliśmy fora i prześledziliśmy różne wypowiedzi, postanowiliśmy wybrać  kilka najpopularniejszych pozycji wydawniczych. 
Uczymy dzieci programowania. Przyjazny przewodnik po programowaniu w Pythonie - wyd.PWN
- Python dla dzieci. Programowanie na wesoło  - wyd.PWN
- Javascript dla dzieci. Programowanie na wesoło  - wyd.PWN
- Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci - Autor: Liukas Linda
- Komputery i programowanie. Książka z okienkami -Autor: Dickins Rosie 

5. Grupy na Facebooku i innych mediach społecznościowych oraz fora dyskusyjne

Z racji na zwiększone zainteresowanie tematem programowania i nieustający „boom” technologiczny, w sieci i jej różnych zakamarkach, często pojawiają się różne dyskusje i mniej lub bardziej merytoryczne źródła dot. nauki programowania również. Na całym świecie od lat rozwija się społeczność programistów i fanów programowania, którzy publikują treści i wymieniają się wiedzą. Tego rodzaju synergia znacząco wspomaga rozwój branży i tworzenie nowych narzędzi. Ogólnie rozumiana społeczność programistyczna to oczywiście ludzie oraz całość działań związanych z rozwojem programowania i szeroko rozumianego IT. Warto śledzić kontent na takich blogach, forach, vlogach, grupach na fb celem zdobywania i budowania swojej  wiedzy z obszaru programowania.
Zapraszamy do grupy na FB: Nauka programowania wśród dzieci i młodzieży