Rodzicielskie problemy z klockami LEGO

02 marca 2021


Pierwsza myśl kojarząca się ze słowami „problem” oraz „Lego”, to zapewne ból związany z nadepnięciem gołą stopą na element klocków, który czaił się na podłodze na naszą nogę. Okazuje się, jednak, że rodzicielskie zagadnienia związane z tymi najbardziej znanymi na świecie klockami są o wiele bardziej złożone.

KRÓTKA HISTORIA PONADCZASOWYCH KLOCKÓW

Historia klocków Lego rozpoczyna się w 1932 roku w duńskim miasteczku Billun. To właśnie tam Ole Kirk Christiansen założył swój warsztat, w którym produkował drewniane drabiny składane oraz zabawki. Te drugie sprzedawały się bardzo dobrze, więc firma postanowiła rozszerzać asortyment, jednak surowcem wciąż było drewno, a same produkty firmy nie miały zbyt wiele wspólnego ze znanymi nam klockami.

Ole Christiansen, jednak, zauważył, że drewniane zabawki wymagają impregnacji i nie są dość trwałe. Pokładał więc nadzieję, w coraz szybciej rozwijającym się tworzywie sztucznym, jakim był plastik. Właściciel wraz z synem zaczęli pracować nad projektem klocków, z których będzie można zbudować wszystko, co się tylko chce. Ulepszali elementy, ulepszali sposoby łączenia klocków i stworzyli pierwowzór, jednak dopiero pożar fabryki uświadomił im, że muszą całkowicie zrezygnować z drewnianych zabawek i całkowicie przerzucić się na produkcję klocków plastikowych. Elementy i sposób ich łączenia nie zmienił się od początku, aż do teraz. Dlatego LEGO wciąż pozostają ponadczasową zabawką - spokojnie można połączyć najnowsze zestawy z tymi starszymi i wszystko będzie do siebie pasować.

Co ciekawe, sama nazwa Lego pochodzi od duńskich słów „LEg GOdt”, które oznaczają „baw się dobrze”, natomiast samo słowo „lego” po łacinie zarazem „uczę się”, jak i „łączę się”. Christiansen wybierając nazwę dla swojej firmy, najwyraźniej przewidział ich fenomen.

WSZYSCY KOCHAMY LEGO

Faktycznie, dzięki temu, że LEGO są dość proste w obsłudze i doskonale się łączy, rodzice bardzo często wybierają je na prezent dla swoich dzieci. Poza tym, wielu dorosłych ma sentyment do tej firmy, bo sami budowali z LEGO w dzieciństwie. Różnorodność zestawów pod względem skomplikowania, pod względem „fabuły”, czy pod względem wieku jest tak rozległa, że każdy, ale to dosłownie każdy może znaleźć coś dla siebie. Czy też… dla swojego dziecka.
Jednym z częściej wyszukiwanych w Internecie zagadnień dotyczących LEGO jest: „Jak klocki lego wpływają na rozwój dziecka”. Co w dzisiejszych czasach jest dość zrozumiałe. Teraz rodzicom bardzo zależy na tym, żeby zabawa przyniosła także inne korzyści, a nie tylko zajętość czasu naszych pociech.

Klocki LEGO zdecydowanie dają więcej, jak zaplanował to Christiansen, dobierając nawet nazwę dla swojej firmy. LEGO rozwijają koncentrację, wyobraźnię, zręczność, cierpliwość, planowanie i myślenie przestrzenne - to nie ulega wątpliwości. Dlatego, właśnie, rodzice są w stanie zainwestować w zestawy, pomimo ich dość wysokiej ceny.NIE WSZYSTKO JEST TAK KOLOROWE JAK KLOCKI?

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców. Dotyczyła ona właśnie klocków LEGO. Pytaliśmy między innymi o to, jak często ich dzieci bawią się tymi klockami. Tutaj wynik okazał się bez niespodzianek - 40% ankietowanych rodziców odpowiedziało, że „bardzo często”, natomiast kolejne 28% stwierdziło, że „często”. Potwierdza to wszechobecną opinię, że LEGO są niesamowicie popularne i wszyscy po prostu lubimy zatopić się w ich świat.

Okazało się, jednak, że rodzice widzą także pewne minusy. Zarówno nasi, ankietowani rodzice, jak i wyszukiwane w Internecie zagadnienia o LEGO wskazują na to, że jednym z klockowych problemów jest ich przechowywanie. I tutaj uśmiecha się do nas obraz tortur związanych z chodzeniem bosą stopą po podłodze usianej rozrzuconymi elementami. Bałagan i brak pomysłu na przechowywanie wiąże się także z tym, że części się gubią, a o zgubę wcale nie tak trudno… kolorowe elementy potrafią się wtopić we wzór dywanu czy wykładziny, ich rozmiar też nie jest wielki, więc zapewne część klocków ginie w otchłani odkurzacza, a reszta magicznie znika w zakamarkach pod szafą. No i w efekcie nasze dziecko zostaje z niekompletnym zestawem. Co prawda, istnieje możliwość domówienia brakujących części na stornie internetowej LEGO.com, jednak mało kto zawraca sobie głowę, aby zamawiać jedną złączkę czy kółeczko.

Kolejną trudnością, którą zauważają rodzice jest wyszukiwanie odpowiednich elementów podczas budowania. Problem jest mały, gdy budujemy zestaw dopiero wyciągnięty z pudełka, jednak, gdy mamy już tych zestawów wiele i przechowujemy je wszystkie w jakimś większym pojemniku, to wyszukanie konkretnych fragmentów układanki, faktycznie może być bardzo czasochłonne i nierzadko prowadzi do zniechęcenia i odstawienia klocków na bok.

JAK PRZECHOWYWAĆ KLOCKI LEGO?

To zdanie jest jednym z częściej wpisywanych pytań w wyszukiwarki internetowe, jeżeli chodzi o klocki LEGO. Po wynikach tego wyszukiwania widać, że jest to dość popularna zagwostka. Z pomocą wyskakują nam propozycje zakupowe i to naprawdę bardzo zróżnicowane: pojemniki, organizery, sortery, szufladki, stoliki, gablotki, taśmy, półki, zwijane koci-worki i wiele innych.

Na stronach wyszukiwania znajdziemy także linki do forów internetowych, na których rodzice zadali już to pytanie i pod wątkiem toczą się żywe dyskusje z pomysłami na utrzymanie LEGOporządku.
No i jeszcze jedno źródło odpowiedzi, czyli filmiki na YouTube. Tutaj również różnorodność jest ogromna, a same video mają od 4-5 minut po nawet takie 30sto minutowe.

Podczas poszukiwań odpowiedzi na to problematyczne pytanie możemy się natknąć nawet na takie określenia jak „Lego room” czy „Cleaning coach/master”. To są już, co prawda, określenia używane przez nieco bardziej profesjonalnych kolekcjonerów, ale to właśnie od nich możemy nierzadko uzyskać najciekawsze porady.

Nawet popularny szwedzki sklep meblarski (tak, Ikea), ma w swoim asortymencie specjalne meble dostosowane do przechowywania LEGO. Zresztą Ikea i LEGO współpracowały nawet ze sobą i wynikiem tego jest produkt o nazwie Bygglek. Jest to zarówno seria specjalnych pojemników na LEGO, które dostosowane są także do tego, aby na nich budować, jak i domowo-meblarskie zestawy klocków LEGO.JAK SEGREGOWAĆ KLOCKI LEGO?

Druga trudność, jaką zauważyli nasi ankietowani rodzice, to wspomniane już wyszukiwanie części podczas budowania. Najprostszym i najbardziej popularnym ułatwieniem dla tego procesu jest po prostu sortowanie klocków. To z kolei ma ogromny związek z poprzednim tematem, czyli z ich przechowywaniem. Dlatego warto się zastanowić już na etapie porządkowania LEGO, czy chcemy elementy posegregować czy nie. Od tego zależeć może wybór pojemnika do przechowywania naszych klocków.

Sortowanie LEGO potrafi niekiedy urosnąć do rangi specjalnej umiejętności. Pierwsze segregowanie może zarówno przynieść wiele satysfakcji, jak i frustracji… Pytań i możliwości jest tutaj wiele, chociażby:

Czy segregować kolorystycznie?
• Czy pod względem wielkości?
• Czy kolorystycznie oraz pod względem wielkości?
• Czy zrobić oddzielne miejsce na ludziki i ich ubrania oraz ekwipunek?
• Czy skupiać się jakkolwiek na segregacji pod względem zestawów lub serii?

To tylko kilka pytań dotyczących segregowania LEGO, a może ich powstać o wiele, wiele więcej. Szczególnie podczas każdego kolejnego budowania mogą wyjść mankamenty, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę i postanowimy nasze segregowanie jeszcze ulepszyć.

Wiadomo, że z młodszymi dziećmi warto jest posegregować klocki razem. Dzieci mogą nie mieć aż tyle cierpliwości, a poza tym takie segregowanie możemy zamienić w przyjemną zabawę z elementami edukacyjnymi. Chociażby nauka kolorów czy stopniowanie wielkości klocków, rozdzielanie zwierzątek od ludzi, rozróżnianie kształtów itp.

W segregowaniu największym problemem może być utrzymanie porządku podczas każdego kolejnego budowania. Trzeba pamiętać, żeby podczas sprzątania klocków czy niszczenia swojej budowli, znów je odpowiednio posegregować.ZABAWA RÓWNIEŻ BYWA PROBLEMOWA

Zaskakującym faktem może być informacja o tym, że dla rodziców i sama zabawa klockami LEGO bywa problemowa. Precyzując - chodzi o kolejne budowanie. Nasi ankietowani rodzice zwrócili uwagę na to, że dzieci często budują swój nowy zestaw według instrukcji, a następnie odkładają go na półkę i w zasadzie później już rzadko do niego wracają.

Z tego punktu widzenia, kupno klocków LEGO może być zupełnie nieopłacalne. Zestawy wcale nie należą do najtańszych propozycji dziecięcych na rynku, a gdy dziecko ma się czymś pobawić jedynie 2-3 godziny, to wcale nie sięgamy tak chętnie do portfela.
To prawda, że wiele produktów na rynku dziecięcym potrafi rozczarować i stosunek ceny do zainteresowania dziecka jest niewspółmierny, natomiast klocki LEGO wcale takie nie są.

Problem, który rodzice zauważyli poruszony został nawet w pełnometrażowym filmie „LEGO Przygoda”. Fabuła tego filmu opowiada dokładnie o tym, że budowanie i życie w świecie LEGO jedynie według instrukcji nie jest do końca dobre, ponieważ prowadzić może do katastrofalnych skutków. Koncepcja filmu to pomieszanie dziecięcej zabawy LEGO (główna fabuła), z fabułą poboczną ze świata realnego. Chłopiec wbrew woli taty przebudowuje mu jego skonstruowane według instrukcji kolekcjonerskie miasto. Ostatecznie, jednak, syn udowadnia ojcu, że budowanie bez instrukcji, według własnej wyobraźni jest czymś bardziej wartościowym.

Film powstał nie bez powodu. Pomysłowe, niekończąca się budowanie i rozwijanie umiejętności jest celem firmy LEGO, którym kierował się od samego początku Ole Christiansen. Jak, więc się to dzieje, że sporo dzieci ma problem z kreatywnym budowaniem i aktywności z klockami kończą się po jednorazowym zbudowaniu zestawu z instrukcją obsługi? Na pewno wpływa mają na to zagadnienia, które poruszyliśmy, czyli segregacja klocków oraz ich przechowywanie. Niektórzy trzymają konkretne zestawy w oddzielnych pudełkach i nie miksują ich z innymi. To spore ograniczenie dla dziecięcej wyobraźni.

Ogromną rolę tutaj mają tutaj także do odegrania rodzice i z to z kilku względów. Gdy rodzice bawią się z dziećmi, to te czują się bardzo docenione samym faktem, że rodzic poświęca im swój czas. Wystarczy, że pokażemy dzieciom kierunek, a one bardzo chętnie wkroczą w kreatywność i zaczną zaskakiwać różnymi szalonymi pomysłami na swoje zestawy LEGO. Jak wyznaczyć ten kierunek? Na przykład pokazać, że zestaw piratów może być użyty z zestawem kosmicznym, bo przecież piraci mogą mieszkać na swojej specjalnej planecie. Można też do zwykłego domku z LEGO City dodać elementy baśniowe lub kosmiczne i już nasz zwykły, szary domek zamienia się w niezwykłe miejsce rodem z najlepszych pełnometrażowych animacji.

Zabawki z instrukcjami za zwyczaj pokazują dzieciom, że istnieją zasady, pewne ramy i ograniczenia - jak chociażby puzzle czy gry planszowe. LEGO jest inne i należy to wykorzystać, pokazać naszym dzieciom, że można myśleć „out of the box”.

SKĄD BRAĆ POMYSŁY NA KREATYWNOŚĆ?

Jednym z rodzicielskich rozwiązań na ponowne zachęcenie dzieci do LEGO, jest kupowanie nowego zestawu. Wtedy nasza pociecha dostaje nowe ludziki, nowe zwierzaczki i nową instrukcję do zbudowania, no i przez jakiś czas zaangażowane jest w przyjemność posiadania klocków. Niestety, bez kreatywnej zabawy, jest to rozwiązanie jednorazowe, podtrzymujące żywotność klocków w pokoju dziecka jedynie o jakieś 2-3 godziny. Wiadomo, że nie na tym nam zależy, gdy wydajemy spore pieniądze na kolejny zestaw.

Aby to zmienić, zdecydowanie musimy pomóc dziecku wkroczyć w świat wyobraźni i kreatywności. Wiedząc, że w pudełku nie znajdziemy inspiracji, musimy poszukać jej gdzieś indziej. Bez obaw - pomysłów na aktywności z LEGO jest naprawdę całe mnóstwo! Można budować, programować, uczyć się, tworzyć roboty i maszyny, wnosić piękne perełki architektury, tworzyć swój świat, bawić się, nagrywać filmy, tworzyć animacje, wymyślać gry planszowe… a nawet używać klocków do potrzeb designerskich i upiększać swój pokój. Właśnie dzięki takim możliwościom LEGO stało się bezkonkurencyjne.

Tutaj, jednak, powstaje kolejna przeszkoda - skąd rodzic ma wziąć pomysły na urozmaicenie zestawów LEGO? Można ich, oczywiście poszukać w Internecie, przecież w nim jest odpowiedź na każde pytanie… no, ale to wymaga czasu, a ten mama czy tata mogliby poświęcić na zabawę z dzieckiem. Dlatego właśnie my - WOW School - wyciągamy pomocną dłoń!

Stworzyliśmy specjalny kurs o nazwie LEGO Guru, który ma na celu pomóc dzieciom wykorzystać w pełni potencjał klocków, które już posiadają w domu. Eliminuje to nie tylko problem wydawania pieniędzy na nowe zestawy, ale także kurzenia się starych klocków w kącie pokoju. Kurs ten stworzyliśmy zarówno z myślą o dzieciach, które porzucają już raz zbudowaną konstrukcję, ponieważ brakuje im pomysłów na własne budowle, ale także i z myślą o prawdziwych, wielkich fanach LEGO, którzy chcieliby poznać zaawansowane techniki konstruowania czy triki, które sprawiają, że ich budowle będą jeszcze bardziej trwałe lub wzbogacone o nowe, ciekawe elementy. Po kursie LEGO Guru uczestnicy będą umieli budować zagięte ściany, tajne schowki, wielopiętrowe wieżowce, mosty i inne elementy, które dodadzą jeszcze większego splendoru klockowym kreacjom. Skończy się problem braku pomysłów na zabawę i na zbudowanie czegoś „z głowy”. LEGO Guru rozbudzi kreatywność, wyobraźnię, a także spojrzenie przestrzenne i konstrukcyjne. Z takimi umiejętnościami każde dziecko spokojnie mogłoby dołączyć do drużyny Emmeta z filmu „LEGO Przygoda”. Nie zostawiliśmy także problemu segregowania i przechowywania ulubionych klocków bez rozwiązania. Pokazujemy, że wcale nie trzeba od razu kupować specjalistycznych pojemników i sortowników, a można wykorzystać przedmioty, które mamy już w domu.

Oczywiście, można inspiracji szukać dalej w Internecie. Zarówno na oficjalnych stronach LEGO, jak i na stronach fanowskich jest sporo różnych rozwiązań, które można zaoferować dziecku. Żeby ułatwić i umilić nieco szukanie, proponujemy od razu nasz darmowy PDF z ośmioma propozycjami nietypowego wykorzystania klocków (do pobrania TU). Z kolei po kursie LEGO Guru, to dziecko będzie pokazywać rodzicom ciekawe rozwiązania, inspiracje i pomysły - a co najlepsze - nie będzie ich musiał wcześniej szukać w Internecie, tylko wymyślać je będzie samodzielnie! ❗❗ INFORMACJE O KURSIE I ZAPISY ➡ LEGO GURU ❗❗

Darmowy PDF '
8 nietypowych sposobów na wykorzystanie klocków LEGO, które zainspirują Twoje dziecko!➡ Pobierz TU