Jak założyć konto w Scratch?

08 grudnia 2020

Nauka programowania to nie jest zajęcie jedynie dla dorosłych! 🔥

Z takiej myśli właśnie powstał graficzny język programowania Scratch. 

Jak powszechnie wiadomo człowiek najlepiej przyswaja wiedzę gdy czynność jaką wykonuje sprawia mu przyjemność. To właśnie wtedy nasza kreatywność i działania są najbardziej efektywne. 
Nasze wyobrażenia o osobie uczącej się to zazwyczaj wizja skupionego dziecka nad książką, w ciszy, natomiast dla większości taka nauka wcale nie będzie najbardziej efektywna.

Większość ludzi myśli, że programowanie to nudna i skomplikowane zajęcie, które wymaga specjalistycznej wiedzy i szczególnych umiejętności. Jednak nauka programowania może być wspaniałą zabawą nawet dla najmłodszych, dzięki wykorzystaniu specjalnego języka Scratch, adresowanego do dzieci.

Scrtach jest najpopularniejszą platformą do nauki programowania dla najmłodszych na świecie (55 MLN użytkowników miesięcznie!!!), stworzoną na jednej z najlepszych amerykańskich uczelni - MIT. Jest to interpretowany wizualny język programowania. Został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo).

Aplikacja została przetłumaczona na ponad 40 języków, w tym także na język polski. 

Scratch jest zabawny i wyjątkowo przyjazny dla początkujących - działa po prostu w przeglądarce. Przypomina układanie puzzli, gdzie z kolorowych bloków z komendami powstają interaktywne programy. Dzieci zaczynają zwykle od nauki robienia prostych animacji. Z czasem wymyślają i kreują interaktywne historyjki obrazkowe, proste gry czy klipy.

Nie jest to jednak platforma tylko i wyłącznie dla początkujących!!! Można na niej tworzyć również zaawansowane projekty, testować swoje pomysły, robić wersje demo aplikacji, czy nawet tworzyć projekty ze sztuczną inteligencją lub gry 3D, stąd też korzystają z niej również zawodowi programiści.

Scratch to także serwis społecznościowy, pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i edytowanie prac stworzonych przez innych użytkowników.

Mimo że Scratch jest samodzielną aplikacją, to jego popularność sprawiła, że za pomocą rozszerzeń można w nim programować inne urządzenia, m.in. zestawy do robotyki LEGO, płytki Makey Makey i Micro:bit oraz robota Photon. 😍


    


  By nauczyć się programowania w Scratch, najlepiej założyć sobie (rodzic lub dziecko) konto na tej platformie. Można to zrobić zupełnie za darmo i również bezpłatnie korzystać z niej i uczyć się kodowania. Tutaj pokażę Ci, jak stworzyć konto, z którego Twoje dziecko będzie mogło tworzyć projekty programistyczne oraz dzielić się nimi z innymi.


Oto kroki jakie należy wykonać:

👇👇👇


1. Wejdź na stronę : https://scratch.mit.edu/

Kliknij 'Dołącz do Scratch'

Jeśli strona jest w innym języku niż polski (bądź chcesz zmienić język do pracy na platformie) wystarczy na stronie głównej zejść na sam dół i wybrać język jaki Ci odpowiada. Opcję tą znajdziesz w tym miejscu:

2. Utwórz nazwę użytkownika.

Platforma podpowie Ci, by w celu zachowania poufności nie podawać swojego prawdziwego imienia. Najlepiej użyć pseudonimu bądź wymyślonej dla siebie nazwy. 
Następnie wymyśl i wpisz hasło, które będzie służyło do logowania na platformie. 
Kliknij 'Następne'.

3. Wybierz kraj, w którym mieszkasz.

Kliknij 'Następne'.

4. Wpisz datę urodzenia użytkownika. 

Platforma podaje informacje, iż te dane nie będą udostępniane publicznie, są im potrzebne do tego by zebrać informacje o użytkownikach oraz do potwierdzenia swojej tożsamości, jeśli użytkownik będzie chciał się z nimi skontaktować.

Kliknij 'Następne'.

5. Wybierz płeć. 

Te informacje nie będą widoczne na publicznym koncie. Twórcy chcą wiedzieć kto korzysta z ich platformy.

Kliknij 'Następne'.

6. Wpisz adres e-mail.

❗ WAŻNE: należy wpisać adres e-mail, z którego korzystacie ponieważ jest on niezbędny do potwierdzenia założenia konta oraz w sytuacji kiedy użytkownik zapomni swojego hasła.

(Adres e-mail nie będzie widoczny dla innych użytkowników).

Kliknij 'Następne'.


 


7. Potwierdzenie konta.

Twoje konto zostało utworzone. BRAWO :)

Jeśli użytkownik będzie chciał udostępniać swoje projekty, należy zalogować się na wcześniej podany e-mail i kliknąć w link potwierdzający założenie konta, który otrzyma w wiadomości od Scratch Team. 

Warto sprawdzić folder SPAM jeśli wiadomość nie pojawiła się w głównym folderze.

Kliknij 'Zacznij' i przystąp do poznawania platformy!

POWODZENIA!! 

💻💻💻


Jeśli szukasz inspiracji do tworzenia prostych projektów programistycznych dla swojego dziecka, zapraszamy Cię na nasz kanał na YouTube: WOWSCHOOLPL gdzie regularnie zamieszczamy tutoriale dla dzieci z podstaw programowania, również w Scratchu. 


Wejdź TUTAJ by zobaczyć nasz kanał. 🎄🎄🎄

WKRÓTCE!!!!! JUŻ OD 14.12 DO 21.12 -  WIELKA PROMOCJA ŚWIĄTECZNA NA WSZYSTKIE KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI!

Nawet -60% taniej  🎁🎁🎁

👉👉 https://www.wowschool.pl/online/