Jak najlepiej rozpocząć naukę programowania w Scratch?

04 lipca 2021

Zapewne jako Rodzic obiła Ci się o uszy nazwa SCRATCH? Nie chodzi tu o zadrapania ... ;) Mowa o popularnej i BEZPŁATNEJ platformie do nauki programowania dla dzieci od nawet 8 lat! Stworzona została z myślą o młodych ludziach, którzy chcą rozpocząć naukę programowania, nauczyć ich kreatywnego myślenia, współpracowania oraz wyciągania wniosków, czyli wszystkich umiejętności, które potrzebne są do życia w dzisiejszym świecie. Nie jest to jednak platforma tylko i wyłącznie dla początkujących. Można na niej tworzyć również zaawansowane projekty, testować swoje pomysły, robić wersje demo aplikacji, czy nawet tworzyć projekty ze sztuczną inteligencją lub gry 3D 😮, stąd też korzystają z niej również zawodowi programiści.

Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony w celu nauczenia dzieci i młodzieży podstaw programowania. Scratch jest zabawny i wyjątkowo przyjazny dla początkujących - działa po prostu w przeglądarce. Przypomina układanie puzzli, gdzie z kolorowych bloków z komendami powstają interaktywne programy. Dzieci zaczynają zwykle od nauki robienia prostych animacji. Z czasem wymyślają i kreują interaktywne historyjki obrazkowe, proste gry czy klipy.

Zaletą Scratcha jest również możliwość korzystania z niego jako serwisu społecznościowego, który pozwala każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i edytowanie prac stworzonych przez innych użytkowników. Zamiast Facebooka może zatem korzystać z platformy Scratch! Jeśli natomiast dziecko nie życzy sobie, by jego projekty były komentowane, nie ma problemu! Twórcy dali możliwość włączenia blokowania komentarzy, także jako rodzice tych najmłodszych dzieci, czujemy, że są bezpieczne. 

Są to zapewne niektóre z powodów dlaczego platforma Sctratch zyskała miliony fanów na całym świecie. Nawet w szkołach wykorzystywana jest coraz częściej przez nauczycieli informatyki. Każdego miesiąca rejestruje się na niej 55 MLN nowych użytkowników!

Wszystko fajnie, ale jak rozpocząć naukę programowania z wykorzystaniem tej darmowej i przyjaznej dla najmłodszych platfromy jeśli nie jestem programistą lub zupełnie nie znam się na tych tematach?

Masz do wyboru kilka ścieżek :) 

1. Nauka kodowania dzięki tutorialom zamieszczonym YouTube. 😎

Zapraszamy na nasz kanał gdzie znajdziecie wiele darmowych samouczków dla dzieci : 2. Programowanie na żywo z Trenerem WOW School na naszym FB :)

Organizujemy takie wydarzenia regularnie, zapraszamy do obejrzenia lekcji ze Scratch oraz zapraszamy na kolejne już 26.05 g. 12:00🔥


🔹 Lekcja z dnia 21/05
🔹 Lekcja z dnia 22/05

3. Nauka programowania na KURSIE ONLINE pod okiem doświadczonego mentora. 💻

Kurs programowania online, przygotowany specjalnie dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które chcą rozpocząć naukę programowania i opanować Scratch do poziomu mistrza. Krok po kroku pod okiem mentora Twoje dziecko przejdzie przez 11 modułów (każdy po 8-15 lekcji wideo) oraz materiałów pomocniczych, zadań do wykonywania w domu oraz testów sprawdzających przyswojoną wiedzę. 

🔺Wszystkie informacje o kursie znajdziesz na stronie: https://www.wowschool.pl/scratch  🔺
Jeśli wciąż masz wątpliwości co do samej platformy bądź sposobu nauki w Scratch zapraszamy do kontaktu kursyonline@wowschool.pl oraz obejrzenia webinaru 'Jakich 3 błędów unikać, by nie zrazić dziecka do nauki programowania w Scratch?' 
Bez względu jaką formę nauki programowania dla dziecka wybierzesz, nie będziecie żałować tego doświadczenia. Jest to przede wszystkim świetna zabawa i pożytecznie spędzony czas